Nura w kaszubskie pejzaże

Dziś jest: Sobota, 18 stycznia 2020, Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Promocje i ogłoszenia »

Kaszuby

2009-06-23

Nura w kaszubskie pejzaże

Strome wzgórza, wartkie rzeki, gęste lasy oraz niezliczone jeziora i oczka wodne sprawiają, że jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Krainę tę pierwszy raz najlepiej zwiedzać podczas wycieczki samochodem.


W kaszubskie pejzaże najlepiej zanurzyć się w Garczu przy drodze Kartuzy– –Sierakowice, skąd rozpoczyna się Droga Kaszubska. Trasa krajobrazowa wita nas panoramą na Jezioro Białe i leżącą nad jego brzegiem wieś Chmielno. Miejscowość, nazywana „perełką Pomorza”, szczyci się jeszcze dwoma jeziorami: Kłodno i Rekowo. Spacerując między nimi, dojdziemy na górę Tamową, skąd wieś i połączone przesmykami jeziora widać jak na dłoni. Chmielno to centrum kaszubskiej ceramiki. 100-letnią tradycję rodzinną kontynuują Karol-Elas i Rafał Neclowie. Goszcząc w ich warsztacie, możemy przypatrywać się pracy mistrzów, podziwiać regionalne wyroby, a także zakasać rękawy i samemu formować glinę na kole garncarskim.

Za Chmielnem trasa jest wyjątkowo malownicza. W Chmielonku uwagę zwraca stary młyn zbudowany nad śluzami i przesmykiem do Jeziora Raduńskiego. Tu krzyżuje się szlak drogowy z kajakowym. 14 połączonych jezior między Chmielnem i Stężycą tworzy Kółko Raduńskie – jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Szosa dla samochodów przecina wieś Zawory i wije się nad brzegiem jeziora Brodno Małe. Warto zdjąć nogę z gazu, aby móc nacieszyć się pięknem krajobrazu. Ten odcinek trasy wiedzie między polami, łąkami, nad jeziorem z brzegiem urozmaiconym drzewami. Mijamy: Ręboszewo, Złotą Górę, Brodnicę Dolną i Ostrzyce, gdzie wypiekany jest najlepszy chleb na Kaszubach. Przytulne miejsce na piknik znajdziemy nad brzegiem Jeziora Ostrzyckiego. Czysta woda i zalesione brzegi zachęcają do aktywnego wypoczynku. Z przystani nad jeziorem odpływają stateczki wycieczkowe.

Ostatni odcinek drogi wiedzie pod Wieżycę (329 m n.p.m.). Na szczycie najwyższego morenowego wzniesienia na Niżu Polskim znajduje się wieża widokowa, skąd jednym spojrzeniem można objąć znaczną część Kaszub.

65-kilometrowa trasa drugiego dnia wycieczki prowadzi przez Gołubie, Węsiory, Kościerzynę do Wdzydz. Rozpoczyna się w Szymbarku, gdzie wybudowano dom do góry nogami. Wbity kalenicą dachu w ziemię i przechylony na bok stoi obok tartaku Daniela Czapiewskiego, pomysłodawcy tej nietypowej atrakcji. Wewnątrz domu, do którego wchodzi się przez okno, znajdują się w pełni urządzone pokoje. Kiedy stąpamy po sufi cie, trudno utrzymać równowagę. Tylko zdeterminowani decydują się wejść stromymi schodami na górę, czyli na parter.

Mijamy Gołubie, w którym na uwagę zasługuje malowniczy ogród botaniczny, i jedziemy do Węsiorów. W otaczającym miejscowość lesie jest ukryte cmentarzysko Gotów z I–III w. n.e. Archeolodzy odkryli tu groby, półtorametrowe kręgi kamienne i kurhany. Z Węsiorów przez Sulęczyno trasa prowadzi na południe, przecinając lasy kościerskie.

Na piaszczystej ziemi rosną głównie sosny, runo jest ubogie i ogranicza się najczęściej do mchów oraz jagód. Dzięki czemu lasy są suche, przejrzyste i jasne, „miękkie w dotyku” – spacer po nich to żelazny punkt wycieczki.

Po południu docieramy do Kościerzyny, położonej nad jeziorami: Gałęźne, Kapliczne, Wierzysko. Sercem miasta jest zabytkowy rynek. Wzdłuż deptaka ciągną się liczne restauracje, puby i bary, ich oferta wykracza poza dania kuchni kaszubskiej. Na obrzeżach miasta znajduje się skansen „Parowozownia Kościerzyna”, który prezentuje najlepsze tradycje polskiego kolejnictwa. Najcenniejszymi eksponatami są parowozy polskiej szkoły konstruktorskiej z 1930 r. Na nocleg zatrzymujemy się we Wdzydzach, by rano rozpocząć zwiedzanie miasta i jego okolic. Region ten skupia najważniejsze turystyczne atrakcje na Kaszubach, na ich poznanie warto poświęcić cały dzień.

Centrum okolicy jest wieś Wdzydze Kiszewskie, położona na przecięciu jezior: Wdzydze, Radolne, Jelenie, Gołun i Słupinko. Jeziora połączone z rzeką Wdą, nazywane „kaszubskim morzem”, stanowią najbardziej charakterystyczny element Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Żyją w nich m.in. objęte ochroną troć jeziorna i tracz długodzioby. W 1906 r. Teodora i Izydor Gulgowscy założyli we Wdzydzach Kiszewskich małe muzeum, które mieściło się w XVIII-wiecznej chacie. Dziś na terenie 22-hektarowego Kaszubskiego Parku Etnografi cznego prezentowana jest zabudowa dawnej wsi kociewskiej i kaszubskiej od XVIII do połowy XX w. 42 zabytkowe obiekty: chaty, zagrody, dworki, kościół, tartak, kuźnia, wiatraki stoją nad brzegiem jeziora.

Kilkanaście kilometrów na północny wschód od Wdzydz leży wieś Juszki. Ta otoczona lasami i jeziorami oaza spokoju jest architektonicznym zabytkiem. We wsi zachowało się wiele starych chat w naturalnym układzie.

Jezioro Wdzydze to idealne miejsce na wypoczynek po zakończonej wycieczce. Na żeglarzy czeka wiodący przez jezioro szlak rzeki Wdy. Mając do dyspozycji tylko weekend, warto wypożyczyć kajak lub żaglówkę i popłynąć na jedną z wysp położonych na jeziorze, np. Wielki Ostrów, który tylko w północnej części jest zamieszkany. Krótkiego rejsu warta jest też całkowicie zalesiona wyspa Glonek, gdzie podobno mieszka rusałka Wdzydzanna. Wędkarzy z pewnością ucieszy perspektywa spędzenia kilku godzin nad brzegiem jeziora z nadzieją na złowienie leszcza, okonia lub choćby płoci.


Source: http://www.national-geographic.pl
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014